Vaše dotazy v kategorii plochých a šikmých střech


Dobrý den, zakoupili jsme vaši šindel Tegola Top Rectangular Mixed Slade 065 v létě před 10ti roky. Je originálně zabalená a řádně uskladněná v temperované suché místnosti.

Mám otázky:

1) Dá se tato krytina ještě použít?

2) Pokud ano, jaký je správný technologický postup pokládky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Ad 1: V případě, že byl materiál uložen dle skladovacích podmínek vydaných naší společností, neměl by být nijak znehodnocen a měl by být bez problémů použitelný. Je však nutno během montáže nahřívat vhodným zdrojem tepla (horkovzdušnou pistolí nebo flambovacím hořákem PB plynem) lepící plochy. Nelze totiž zaručit, že po 3 letech skladování budou tyto plně funkční a je tedy nutná jejich aktivace. V případě, že by lepící plochy byly nefunkční i po jejich zahřátí, bylo by nutné jednotlivé šablony podlepovat asfaltovými tmely.
Ad 2: Kromě výše uvedeného se montáž standartně řídí montážními instrukcemi - viz. technický manuál.


Dobrý den, mám asi 70 let starý dům. Střecha byla složena z trámů a na nich přibytých prknech a na tom eternitový tašky. Před 3 lety odborník sundal starou krytinu a na prkna dal lepenku a na ni asfaltový šindel. U hřebenu (na půdě) vytvořil větrání. Nyní jsme se rozhodli střechu zateplit vatou a parozábranou a sádrokartonem. A potřeboval bych prosím Vás poradit, když bych tam dal vatu, měl bych nechat mezi ní a prkny 4cm vzuchovou mezeru, že? Ale na spodní části střechy žádné větrání nemáme a máme novou fasádu (z polystyrenu, síťoviny a barvy) a nevím zdali je potřeba tam to větrání vytvořit, popřípadě jak? Musim zasahovat do fasády nebo lze udělat větrání horem? Děkuji za odpověď.

Odvětrání je u tohoto typu střechy vždy nutné provést. Zásady jsou uvedeny vždy v technickém manuálu. Vzhledem k tomu, že máte fasádu nově zateplenou, doporučoval bych provést přívod vzduchu do střechy osazením větracích tvarovek (AERATOR STANDARD nebo SPECIAL). Typ použité tvarovky závisí na sklonu střechy. Ivo Ušák.


Dobrý den na staré garáži a dílně máme nyní vlnitý eternit, chtěl bych ho sundat. Na krovy bych dal střešní latě, na ně desky OSB a potřeboval bych poradit jakou krytinu bych měl tam dát. Uvažoval jsem o asfaltových pásech které bych nalepil na OSB, ale nevím, jaké by byly nejoptimálnější. Na střeše je poměrně malý spád. Za radu předem děkuji.

Děkuji za Váš dotaz. Vámi zamýšlená skladba střechy by měla být následující:
- nosná konstrukce
- latě impregnované
- desky OSB III (jejich tloušťka závisí na osové rozteči laťování)
- technologický pás mechanicky kotvený - z našeho sortimentu je to pás PEGASUS
- Natavené hydroizolační pásy. Zde je mnoho variant:

Buď je možno použít jednovrstevnou skladbu s použitím kvalitního 5 mm silného asfaltového pásu (např. ORION FCGR 5,5 kg/m2) nebo dvouvrstvou skladbu složenou z podkladního celoplošně nataveného pásu 3 - 4 mm silného a krycího pásu s vrchní ochrannou vrstvou s posypem z drcené břidlice.


Dobrý den , prosím o radu jakou střešní krytinou je vhodné opravit plochou střechu zahradní chatky. Nyní jsou tam asfaltové pásy. Jedná se mi nějakou levnou variantu s jednoduchou pokládkou. Nejlépe bez nutnosti odstraňování starých vrstev. Děkuji. Pavlína

V zásadě je možné stávající skladbu doplnit vrchním asfaltovým pásem. Nejlevnější bývají pásy z tzv. oxidovaného asfaltu. Tento by měl být opatřen hrubozrnným posypem jako ochranou proti UV záření. V opačném případě je nutno asfalt chránit vhodným antireflexním nátěrem. 


Dobrý den, prosím o informaci jestli skladbu střechy - Tegola Top - Tegola Startbar-P - Bednění (smrk. prkna coulová) lze zařadit do protipožární odolnost - B roof (T3), popř. jaká skladba by vyhověla? Děkuji.

Šindele Tegola TOP Shingle nebyly zkoušeny na požární klasifikaci Broof t3. Tuto klasifikaci splňují naše šindele uvedené v protokolu PAVUS Praha, který najdete na odkazu https://www.tegola.cz/download.php?idx=928
V případě, že hydroizolační skladba bude tvořena jedním z těchto šindelů, splňuje Vámi uvedená skladba střechy požadované požární parametry. Ušák.


Dobrý den, chtěl bych střechu na domě pokrytou šindelí, asi Tegola Gothik. Jde mi o to, že budu na krovy dávat OSB desky, ale nevím jak silné desky mám zvolit. Krova jsou na osu 85cm od sebe. Je potřeba na OSB desky nějaké speciální hřebíky na přitloukání šindelí? Je důležité, aby špičky hřebíků prolezli deskama skrz ven, aby je prý pracování dřeva nevytláčelo ven. Děkuji

Dobrý den. Dimenzování tloušťky desek OSB záleží na osové vzdálenosti podpěr a zatížení střechy (stálé a nahodilé zatížení). Vlastní hmotnost krytiny je zanedbatelná (v případě šindele GOTHIK je to cca 9 kg/m2). Sdělte mi, prosím, v jaké lokalitě se objekt nachází kvůli stanovení normového zatížení sněhem. Obvykle se vyplatí desky OSB osazovat na latě. Jednak se tím docílí minimalizace prořezů desek a současně lze tloušťku desky zmenšit. Hřebíky: Pro montáž šindelů se používají hřebíky s velkou hlavou a velkým průměrem dříku. Dřík hřebíku je vroubkovaný, což zabraňuje jejich případnému vytlačování. Hřebíky musejí být protikorozně upravené. V našem sortimentu máme tyto hřebíky ve třech variantách - pozinkované, měděné nebo hliníkové, vždy 28 mm dlouhé. Tyto parametry jsou dostatečné na desky OSB i do prkenného bednění.

Dobrý den, rád bych se dotázal co s mokrými fleky na stropě a v rozích.Když poklesne teplota pod bod mrazu tak se vytvoří cca 4 kroužky a vlhlé rohy na čelní stěně. Popis strěchy a stropu - jedná se o šikmou střechu se šindelem (nemá odvětrávání rozmer 5x6xm) kde je v závěsu sádrokartonový strop s izolací 20cm Tím tam vznikl "klín" volný prostor, pomůže dodělání větracích otvorů ve střeše. Děkuji za odpovědi.

Dobrý den. Vámi popsaný problém je s největší pravděpodobností způsoben právě absencí odvětrání. Při poklesu teplot pod bod mrazu u nevětrané šikmé střechy může dojít ke kodenzaci vlhkosti v tepelné izolaci. Stanovení velikosti odvětrání najdete v technickém manuálu na těchto www stránkách. Ivo Ušák


Dobrý den, prosím o doporučení a nejlépe i zkušenosti s krytinou. Potřebuji ji na chalupu v Nedvědici (okr. Žďár nad Sázavou). Chalupa má starou eternitovou krytinu po době životnosti (tak 70 let starou ), zatím slouží ale už vyžaduje opravy hlavně po zimě. Sklon je odhadem kolem 40 st. , střecha je jednoduchá sedlová , podkroví je pouze studená půda. Díky za odpověď. Jaroš

Při provádění rekonstrukce střechy je nutno věnovat pozornost zejména kvalitě záklopu (bednění). Toto doporučujeme vyrovnat vhodnou separační podložkou (např. STARTBAR P). Střechu je nutno odvětrat. Montážní návody na jednotlivé typy jsou ke stažení v příslušné sekci těchto stránek. I. Ušák